Hakkımda

Fotoğrafım
Turkey
Unutmamak adına bir AKIL DEFTERİ.

9 Ağustos 2012 Perşembe

Anubis Kapıları - Gizemli Denizlerde

Bilimkurgu ve fantastik edebiyatın önemli isimlerinden biri olan 1952 doğumlu Tim Powers, yazdığı Declare kitabı ile World Fantasy Award, Anubis Kapıları ile de P. K. Dick ödüllerini almış. Okuduğum iki kitabından sonra rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki, büyüleyici bir hayal gücüne ve sağlam bir üsluba sahip.


Anubis Kapıları, birden fazla hikayenin iç içe geçtiği, tarihsel öğelerle kurgunun harika bir şekilde kurgulandığı  bir kitap. Powers, zaman yolculuğu ekseninde hikayesini kurarken, Mısır mitolojisine ait unsurları alıp 1800'lü yıllar İngiltere'siyle bir araya getiriyor. Kitabımızın baş kahramanı Brendan Doyle, beyni yıkanmış Lord Byron, yüzyıllardır yaşayan Mısırlı büyücüler, bedenden bedene geçerek yaşayan bir kurtadam, şekilsiz bir palyaço ve daha bir çok tuhaf ama ilginç karakter sağlam bir kurgu ile bir araya geliyor ve sonuna kadar merak duygusunu kaybettirmiyor.


Karayip Korsanları'nın ilham kaynağı olan ve dördüncü filmine de ismini ve konusunu veren Gizemli Denizlerde, korsanlar arasında geçen fantastik bir macera. Korsanlar, deniz savaşları, voodoo ayinleri arasında insanlara ölümsüzlük veren gençlik pınarını bulma mücadelesini, kahramanımız Jack Shandy merkezli anlatan kitap - bir çok edebi uyarlamada olduğu gibi - kesinlikle filminden daha iyi.  

Anubis Kapıları, 2001 yılında İthaki Yayınları'ndan çıkmış, maalesef şu an tükenmiş. Eğer bulabilirseniz okuyun, kesinlikle pişman olmayacaksınız. Gizemli Denizlerde ise Gerekli Şeyler Yayıncılık etiketiyle 2011 yılında yayınlanmış. 

Umarım bir gün yazarın diğer kitaplarını da okuma fırsatı bulabiliriz.

2 yorum:

 1. Ben de blogu kapattınız diye düşünüyordum. Hoş geldiniz diyeyim bari :)

  Fantastik ve bilim-kurgu liseden bu yana okumadığım türler, Yüzüklerin Efendisi hariç. Yeniden dönmeyi düşünüyorum aslında. Adları kaydedelim bir köşeye.

  YanıtlaSil
 2. Hoş nulduk :) Yeni bir iş, yeni bir yaşam, yeni bir şehir. Bunların yanısmaları ama en fazla da tembellik... Böyle olunca bir süre (bayağı uzun bir süre) boşladık blogu.

  Fantastik bir kitap okuma istiyorsanız Kralkatili Güncesi'ni öncelikle tavsiye ederim.

  İlginiz için teşekkür ederim

  YanıtlaSil